Išgirdus žodį „virusas“ daugeliui kyla neigiamos asociacijos. Juk šios, plika akimi nematomos programos, gadina kompiuterius bei programinę įrangą. Keisčiausia, kad pirmieji kompiuteriniai virusai nebuvo sukurti kenkti. Priešingai, pirmasis kompiuterinis virusas buvo skirtas žaidimams.
Prieš daugybę metų, keletas inžinierių sukūrė kelias programėles, galinčias daugintis savaime. Žaidimo idėja buvo visai paprasta — pasiųsti programėles draugams ir pažiūrėti, kuri iš jų išplis labiau. Laimėdavo tas, kuris pirmasis įsibraudavo į draugo kompiuterį. Nors žaidimo sumanytojai neturėjo jokių piktų kėslų, tačiau būtent iš šių programėlių ir atsirado tikrieji virusai-kenkėjai.
Pirmieji kompiuteriniai virusai buvo gana skirtingi. Vieni jų buvo itin pavojingi ir galėdavo „užkrėsti“ visą kompiuterį, sunaikinti jame esančius duomenis. Kiti buvo ne tokie pavojingi, tačiau taip pat galėjo pakenkti programinei įrangai ar duomenims. Pavyzdžiui, vienas pirmųjų kenkėjiškų virusių, atsiradusių 1999 metais, buvo pavadintas Laiminguoju99, nes patekęs į kompiuterį jo ekrane tik iššaudavo fejeverkus. Kadangi pirmieji kompiuteriai buvo žymiai paprastesni nei šiandieną, tai ir virusai buvo gana nesudėtingi ir lengvai pašalinami.
Šiomis dienomis kompiuteriniai virusai yra žymiai sudėtingesni, o kai kurie tokie pavojingi ir klastingi, kad ir antivirusinė programa yra bejėgė. Šiandien žinomiausi trys pagrindiniai virusų tipai: kirminai, Trojos arkliai ir parazitiniai virusai. Trojos arkliai — tai virusai, kurie slepiasi programose, kurios apsimeta, kad yra reikalingos ir vertingos, tačiau iš tiesų taip nėra. Priešingai nei kiti virusai, Trojos arkliai virusai patys nesidaugina. Kirminai — tai virusai, kurie dauginasi ir plinta kompiuteryje arba kompiuterių tinkluose. Kirminai gali pakenkti kompiuterio operacinei sistemai, gali panaikinti arba pasinaudoti kompiuteryje esamais duomenimis. Tuo tarpu parazitiniai virusai platina savo kopijas, pažeidžiančias kompiuterio disko sektorius ar failus. Šiai grupei priklauso visi virusai, kurie nėra kirminai arba palydovai.
Parašykite komentarą