“Karas keliuose” vis dar yra viena labiausiai aptarinėjamų problemų Lietuvoje, kadangi kiekvienais metais tūkstančiai žmonių žūva dėl neapdairaus kelių eismo dalyvių, netinkamų transporto priemonių. Vien 2020-ais metais Lietuvoje beveik 3 000 žmonių buvo sužeisti kelių eismo įvykių metu ir daugiau nei 200 – žuvo. Statistika yra kraupi, tačiau galėtų būti ne tokia gąsdinanti, jeigu vairuotojai mokėtų suteikti tinkamą pirmąją pagalbą po avarijos.
Jeigu eismo įvykyje po avarijos atsidūrėte pats pirmas – svarbu tinkamai suteikti pirmąją pagalbą nepamirštant ir savęs, tai yra, pirmiausia reikia pasirūpinti savimi: saugiai pastatyti transporto priemonę, įvertinti eismo įvykio vietą, įspėti kitus kelių eismo dalyvius apie avariją (galima net ir mojuoti pravažiuojančioms mašinoms), įvertinkite saugumo lygį, pavyzdžiui, ar nėra degalų nutekėjimo.
Ką daryti, jai esate saugus, kaip suteikti pirmąja pagalbą? Žemiau pateikiame esminius veiksmus.
- Pirmiausia reikia įvertinti sužalojimus. Jeigu asmuo, kuris patyrė avariją, yra veiksnus, paklauskite jo – ką skauda. Surinkite kuo daugiau informacijos apie avarijos pobūdį bei asmens būklę.
- Jeigu avariją patyręs asmuo yra nervingas, šoke, verkia – nuraminkite jį. Tai yra labai svarbu. Tik nuraminus – žmogus “atgaus protą” ir galės logiškai atsakyti į pateikiamus klausimus.
- Judinti sužalotus asmenis galima tik tokiu atveju, kai matyti, kad jiems gręsia akivaizdus pavojus. Labai dažnai norisi kuo greičiau patraukti nukentėjusius asmenis nuo avariją patyrusio automobilio. Visgi, kai matyti, kad yra kaklo, galvos, stuburo sužeidimai – patraukimas yra galimas tik ekstra atveju.
- Jeigu sužalotas asmuo nekalba – klausykite aplinkinių garsų, kurie lygiai taip pat gali suteikti daug informacijos apie žmogaus būklę. Įvertinkite – ar žmogus kvėpuoja. Jeigu ne – patikrinkite, ar nėra kliūčių burnoje, kurios galimai blokuoja kvėpavimo takus.
- Kraujuojančias žaizdas reikia spausti su šluoste, pagalvėle, turniketu. Vaistinėlės automobiliams turi pirmajai pagalbai suteikti svarbiausias priemones.
- Įvertinkite, kokia yra kūno temperatūra. Žmogui patyrus šoką – ji labai dažnai nukrenta itin žemai. Tuomet pasitarnaus vaistinėlėje esanti termoreguliacinė antklodė.
Saugiai kartu su nukentėjusiu asmeniu laukite greitosios pagalbos. Kai ji atvyksta – suteikite visą svarbiausią informaciją, kurią žinote, informuokite apie veiksmus, kuriuos atlikote.
Parašykite komentarą