Vienas iš labiausiai atpažįstamų terminų kibernetinio saugumo pasaulyje yra virusas kompiuteryje. Kaip bet koks pavojingas biologinis virusas kelia nerimą mokslininkams, taip ir terminas „kompiuterio virusas“ kelia baimę bet kurios kompiuterinės sistemos administratoriams ar naudotojams. Virusai niekada nėra malonūs ir reikia ieškoti būdų kaip su jais kovoti https://www.manoit.lt/category/antivirusines-programos/ Taigi iš kur atsirado virusai? Kokie yra kompiuterinių virusų tipai? Kaip jie išaugo ir tapo tokie grėsmingi, kokie yra šiandien?
Kompiuterinių virusų pavadinimai
- 1940-1966: Replikuojančių automatų gimimas
Replikuojantys automatai – tai mechanizmas, turintis savęs dauginimosi gebėjimą. Jis gimė ne iš piktų kėslų, o iš matematinio ir intelektualinio smalsumo. Šią mintį 1940-aisiais inicijavo ir vėliau 1966 m. straipsnyje paskelbė matematikas Johnas von Neumannas. Šiame straipsnyje jis aprašė galimybes sukurti kodą, kuris galėtų pats save kopijuoti, užkrėsti savo šeimininką kaip biologinis virusas ir sukelti bet kokią grėsmę šeimininko sistemai.
- 1971: „Creeper“ programa
1971 m. Bobas Thomas iš BBN sukūrė pirmąjį virusą – programą „Creeper“. Tai buvo pirmasis tikras replikuojančių automatų koncepcijos bandymas, siekiant patikrinti, ar tai įmanoma. Kiekviename naujame šeimininke, į kurį jis įsiskverbdavo, jis save replikavo, užkrėsdavo kietąjį diską ir bandydavo pašalinti save iš ankstesnio šeimininko.
- 1974: Triušių virusas
1974 m. buvo sukurtas triušio virusas. Šį kartą į jo kodą buvo įtrauktas piktavališkas ketinimas. Virusas replikavosi savo šeimininko viduje ir sukėlė sistemos sutrikimų, kurie neigiamai paveikė bendrą sistemos veikimą. Tai tęsėsi tol, kol buvo pasiektas visiškas sistemos gedimas.
- 1975: Pirmasis Trojos arklys
1975 m. kompiuterių programuotojas Džonas Volkeris (John Walker) sukūrė pirmąjį Trojos arklį. Trojos arklys – tai kompiuterinis virusas, kuris negali daugintis pats, o plinta prisijungdamas prie perduodamų ar keičiamų naudotojo programų, failų ar žaidimų. Tuomet jis pirmiausia paleidžiamas per galutinio vartotojo veiklą.
- 1986: „Brain Boot“ virusas
1986 m. Pakistane buvo kompiuterių parduotuvė, kuriai vadovavo du broliai: Basit ir Amjad Farooq. Vis labiau nusivylę dėl žmonių, neteisėtai kopijuojančių jų programinę įrangą, jie sukūrė kenkėjišką kodą, pavadintą „Brain Boot Virus“, kuris pakeisdavo bet kurio diskelyje, naudojamame jų programinei įrangai kopijuoti, esantį įkrovos sektorių. Dėl tuo metu sparčiai besivystančių ir naudojamų asmeninių kompiuterių tai tapo žinoma kaip pirmasis asmeninio kompiuterio virusas.
Primityvūs virusai palaipsniui virto sudėtingais technologiniais pasiekimais, užimančiais naujas nišas ir įsiskverbiančiais į kompiuterių tinklus. Per dvidešimt metų viruso, užkrečiančio kitas programas ir kompiuterius, idėja virto nusikalstamu verslu. Kompiuterių virusai, iš pradžių buvę virusų kūrėjų ir tyrėjų darbas, tapo ginklu kibernetinių nusikaltėlių rankose.
Parašykite komentarą